Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

Postulaty Unii Metropolii Polskich dot. racjonalizacji finansowania przez samorządy wydatków na świadczenia pomocy społecznej

Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Społecznych zabiega o zmiany przepisów, które umożliwią racjonalizację wydatków na świadczenia z pomocy społecznej. Dostrzega bowiem konieczność eliminowania sytuacji, w której samorządy ponoszą koszty świadczeń z pomocy społecznej, w przypadku, gdy powinny być one ponoszone przez świadczeniobiorców bądź ich bliskich. Dotyczy to szczególnie utrzymania mieszkańców domów pomocy społecznej (dps).

W stanowisku z 3 grudnia br. Komisja UMP prezentuje cztery postulaty:

1. Przeciwdziałanie wyzbywaniu się majątku przez osoby kierowane do dps w celu uniknięcia ponoszenia opłat za dps. Wyzbywanie się majątku nie powinno być sposobem na uniknięcie opłat za dps. Dotyczyć to powinno zarówno osób, które chcą być skierowane do dps, jak i osób przysporzonych, które powinny być włączone do kręgu osób zobowiązanych do wnoszenia opłat za pobyt w dps, jeśli do wyzbycia się majątku dojdzie.

2. Aktualizowanie informacji o sytuacji dochodowej członków rodziny mieszkańca dps. Osoby zobowiązane często nie wyrażają zgody na przeprowadzenie wywiadów środowiskowych, a pracownik socjalny nie posiada wystarczających narzędzi, aby wyegzekwować zgodę, zwłaszcza w takich przypadkach, w których ma wiedzę, iż osoba zobowiązana posiada wystarczające środki, aby udzielić wsparcia. Uzasadnione jest też przeprowadzanie aktualizacji nie tylko u mieszkańców dps, ale także u osób zobowiązanych i potencjalnie zobowiązanych do wnoszenia opłat za pobyt członka rodziny w dps.

3.Brak możliwości umarzania należności, których kwota jest niższa niż koszty jej dochodzenia. Dochodzenie zwrotu tak niskich kwot jak np. 5 czy 10 zł z tytułu nieuiszczonych opłat jest niecelowe. Jednocześnie brak jest przepisów, które umożliwiałyby wyksięgowanie tego rodzaju należności lub ich umorzenie.

4. Możliwość żądania przez pracownika socjalnego informacji o spadku od notariusza. Pracownicy socjalni, ustalając sytuację dochodową osoby ubiegającej się o pomoc społeczną, jak i jej rodziny, korzystają z ułatwień w pozyskiwaniu informacji od różnych podmiotów, w tym sądów. Nie ma jednak wśród nich notariuszy.

W dniu 12.12.2024 r. r.pr. Magdalena Januszewska przedstawi postulaty Unii podczas posiedzenia Zespołu Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pełne stanowisko UMP: https://metropolie.pl/artykul/stanowisko-dot-racjonalizacji-finansowania-przez-samorzady-wydatkow-na-swiadczenia-pomocy-spolecznej