„Przez byłego pracodawcę przedsiębiorcy stracą wakacje składkowe” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej w Prawo.pl
11-11-2024
Wystarczy, że w ciągu ostatnich dwóch lat przedsiębiorca wykona usługę na rzecz byłego pracodawcy, który był nim kiedykolwiek – nawet 20, 25 lat temu czy jeszcze w czasach PRL, by stracił on prawo do wakacji składkowych. Wszystko dlatego, że ustawodawca nie przewidział limitu czasowego, jaki miałby upłynąć od momentu, kiedy obie strony łączył stosunek pracy. Zdaniem prawników konieczna jest pilna nowelizacja przepisu – i to jeszcze w listopadzie. W przeciwnym razie przedsiębiorcy nie dość, że stracą ulgę, to jeszcze będą odpowiadać karnie za podawanie nieprawdy.
Problematyczne jest pojecie byłego pracodawcy, a dokładnie brak w przepisie ograniczenia czasowego, w którym możemy mówić o byłym pracodawcy na potrzeby wakacji składkowych.
– Przepis jest nieprecyzyjny i nie wiadomo, w przypadku jakiego byłego pracodawcy mamy wstrzymywać się z wykonywaniem czynności świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez ostatnie 2 lata: czy tego, który był pracodawcą przedsiębiorcy 5 lat temu, 10 lat, czy może 20, 25 lat – mówi serwisowi Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. I dodaje: – Z brzmienia przepisu wynika, że chodzi o każdego byłego pracodawcę, który był tym pracodawcą kiedykolwiek. Może to więc być były pracodawca z czasów jeszcze PRL. (…)
Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego, zauważa, że wakacje składkowe w zapowiedziach miały być prostsze niż się okazały . Po pierwsze – dlatego, że wakacje składkowe wyklucza współpraca z podmiotem, który był kiedykolwiek pracodawcą przedsiębiorcy , a po drugie z powodu tego, że wakacje składkowe są pomocą publiczną de minimis. – Konstrukcja jest zbliżona do preferencji , z jakich mogą korzystać osoby początkujące w prowadzeniu działalności gospodarczej, choćby poprzez odwołanie się do byłego pracodawcy w art. 18a ust.2 u.s.u.s, ale charakter wakacji składkowych jest inny – zaznacza mec. Magdalena Januszewska. Dlatego, jak twierdzi, przedsiębiorcy powinni zarówno dobrze sprawdzić udzieloną im pomoc publiczną de minimis (a to może być trudne, bo udzielają jej różne organy publiczne z różnych tytułów), poziom przychodów, jak i zbadać, czy w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywali usług na rzecz byłego pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/kadry/utrata-prawa-do-wakacji-kredytowych-z-powodu-bylego-pracodawcy,529979.html